Harrastamisen Lohjan mallin kehittämisohjelma

Harrastamisen Lohjan mallin kehittämisohjelma vastaa kysymyksiin siitä, miten harrastustoiminta ja sen järjestelyt voivat parhaiten tukea Lohjan koululaisten hyvinvointia ja koulunkäyntiä.

Harrastamisen Lohjan mallin vaikuttavuusselvitys

Harrastamisen Lohjan malli -hankkeessa järjestetään maksuttomia harrastuksia koulupäivän yhteydessä. Tällä hetkellä lähes 1000 lohjalaista lasta harrastaa viikoittain maksuttomasti koulupäivän yhteydessä. Nordic Healthcare Group teki arviointiselvityksen toiminnan taloudellisista vaikutuksista. Tutustu arviointiselvitykseen tarkemmin alta.

Me-säätiön selvityksen Lohjan raportit

Me-säätiö selvittää lukuvuoden 2024–2025 aikana Harrastamisen Suomen mallin vaikuttavuutta ja Lohjan kaupunki on yksi selvitykseen osallistuneista kunnista. Selvityksen ensimmäisessä vaiheessa kerättiin yhdentoista kunnan kanssa tietoa siitä, saavatko maksuttomat, koulupäivän yhteydessä järjestettävät harrastusryhmät mukaan erilaisista perhetaustoista tulevia lapsia ja nuoria. Vastauksia saatiin yhteensä 2 400 ja Lohjalta 337. Tutustu tarkemmin ensimmäiseen raporttiin alta.

Those Finns are on the something – Introducing the Finnish model for leisure activities

Lohja oli vuonna 2025 yhdysvaltalaisen kasvatustieteilijän, apulaisprofessori Risto Marttisen tutkimushankkeessa mukana. Liitteenä hankkeen ensimmäinen tutkimusartikkeli Those Finns are on the something – Introducing the Finnish model for leisure activities.

Tutkimus kohdistui Harrastamisen Suomen Malliin ja erityisesti harrastustoiminnan ohjaajien, osallistujien ja heidän vanhempiensa, sekä mallin koordinoijien ja rahoittajien näkemyksiin mallin toimivuudesta. Tutkimusprojekti toteutettiin yhteistyössä Taideyliopiston Tutkimusinstituuttiin sijoittuvan Observatorion, Jyväskylän yliopiston ja opetus- ja kulttuuriministeriön kanssa.

Tavoitteena oli ymmärtää paremmin lasten ja nuorten kokemuksia, jotka osallistuvat harrastamisen Suomen mallin harrastuksiin. Mistä siinä on kokonaisuudessaan kyse? Miltä se näyttää ulkopuolisen silmin? Mitkä ovat ohjelmaan osallistuvien lasten ja nuorten kokemukset harrastuksista?

Marttinen on opettanut ja toiminut tutkijana George Mason Universityssä Yhdysvalloissa usean vuoden ajan. Hänen tutkimusaiheensa liittyvät erityisesti koulupäivän jälkeisiin liikuntakasvatusohjelmiin kaupunkialueilla, joissa palveluita on heikosti saatavilla. Marttisen vierailun mahdollisti Fulbright Suomi -säätiö.

 

Aiheeseen liittyvää: