Vieraile Paikkarin torpassa

Vierailu Paikkarin torpassa on mahdollista kesäisin. Museon kesäkausi alkaa kesäkuun alussa ja jatkuu elokuun alkupuolelle. Lisäksi ryhmät pääsevät tutustumaan torppaan tilauksesta toukokuun puolesta välistä syyskuun puoleen väliin saakka. Tutustu tarkemmin ryhmien vierailuun täältä.

Etualalla on heiniä ja niittykukkia. Taustalla näkyy Paikkarin torppa, joka on harmaa puinen rakennus. Pihalla on ihmisiä menossa torppaan sisälle.
Kuva: Jesse Kainulainen, 2024

Lipunmyynti ja museokauppa

Paikkarin torpan lipunmyynti ja museokauppa sijaitsee punaisessa vahtimestarin talossa pysäköintialueen vieressä. Paikkarin torpassa ei myydä pääsylippuja, kun museokauppa on auki, joten sujuvan käynnin varmistamiseksi käythän lipunmyynnissä ennen torpassa vierailua. Maksullisina päivinä oppaat päivystävät vahtimestarin talolla hiljaisina aikoina.

Avoinna 2025

Paikkarin torppa on avoinna 4.6.–10.8.2025 keskiviikosta sunnuntaihin 11.00–17.00. Torppa on suljettu juhannuksena 20.–22.6.2025. Ryhmät voivat varata vierailun torppaan 12.5.–14.9.2025.

Pääsymaksut 2025

Aikuiset6,50 €
Eläkeläiset, työttömät, opiskelijat, varusmiehet4,50 €
Alle 18-vuotiaat lapsetilmaiseksi

Kaikukortilla ilmainen sisäänpääsy

Kaikukortti

Meillä käy Museokortti

Museokortti

Voimassaolevalla Museokortilla pääsee sisään ilmaiseksi. Lisäksi Paikkarin torpalla voit ostaa Museokortin tai jatkaa sen voimassaoloa.

Maksutavat

Meillä käy käteinen sekä pankki- ja luottokortit.

Saapuminen

Paikkarin torppa sijaitsee osoitteessa Torpantie 20, 09220 Sammatti.

Paikkarin torpalle on noin 4,4 kilometrin matka Sammatin keskustasta maantietä pitkin. Keskusta-aluetta lukuun ottamatta tien varrella ei ole kevyenliikenteen väylää. Helsinki–Turku-moottoritieltä Paikkarin torpalle pääsee liittymästä 20 kääntymällä Sammatin suuntaan. Liittymästä on noin 3,3 kilometriä Paikkarin torpalle.

Suoraa linja-autoreittiä ei Paikkarin torpalle kulje. Lähimmät pysäkit sijaitsevat Sammatin keskustassa ja Vanhan Turuntien, eli tien 110, varrella Sammatin tienhaarassa 4,8 kilometrin päässä torpalta. Sammatin keskustaan liikennöivät pääasiassa Lohjan ja Karjalohjan väliä kulkevat linja-autot sekä muutama vuoro Karjaan ja Sammatin välillä. Vanhan Turuntien pysäkin kautta liikennöivät jotkut Helsingin ja Salon väliä ajavat vuorot.

Sujuvimmin vierailu Paikkarin torpalla onnistuu autolla. Torpalle saapuville on pysäköintialue heti oikealla, kun Torpantien asvaltoitu osuus päättyy.

Esteettömyys

Paikkarin torppa on esteellinen kohde. Torppa sijaitsee alkuperäisellä paikallaan ja sen ulkoasu on pyritty säilyttämään 1800-luvun asussaan. Torppaan johtaa kolme porrasta, joista alin on luonnonkivi. Ulko- ja tuvan ovi ovat matalia. Kaikki rakennuksen kynnykset ovat korkeita. Tuvassa voi istua seinänvieruspenkeillä; muut istuimet ovat museoesineitä, joilla istuminen on kielletty. Torppa sijaitsee kallioisen mäen päällä ja maasto on pääasiassa nurmi-, niitty- ja hiekkapohjainen, jossa paikoitellen voi olla epätasaisuuksia. Museokaupasta on noin 90 metrin kävelymatka torpalle.

Paikkarin torpan lipunmyyntiin ja museokauppaan johtavat portaat.

WC-tilat sijaitsevat vanhassa navetassa. Varsinainen yleisösisäänkäynti on rakennuksen päädyssä, jossa on portaat ovelle. Navetassa on myös inva-WC, jonka esteettömän sisäänkäynnin opas tulee avaamaan pyydettäessä. WC-tilat ovat avoinna museon aukioloaikojen puitteissa.

Paikkarin torpan sijainti

Paikkarin torppa sijaitsee Sammatissa osoitteessa:
Torpantie 20, 09220 Sammatti

Onko sinulla kysyttävää Paikkarin torpasta?

Voit ottaa yhteyttä meihin Lohjan Museolle
puhelimitse numeroon 044 369 4204 tai
sähköpostitse osoitteeseen museo@lohja.fi.

Paikkarin torpan aukioloaikoina palvelee myös suora numero torpan lipunmyyntiin 044 374 3279. Huomaathan kuitenkin, että esimerkiksi ryhmävaraukset hoidetaan keskitetysti Lohjan Museon kautta.

 

Aiheeseen liittyvää: