Julkisuudessa Vaaksa Oy on saanut paljon huomiota siitä, kun se toi Suomen markkinoille ensimmäiset farmarihousut 1954. Lähtölaukauksena tälle oli monivaiheinen tapahtumaketju.
Merimies oli lähtenyt Sörnäisten satamaan pysähtyneestä laivasta tutustumaan kaupunkiin. Hän pysähtyi Pääskylänrinne 8 sijaitsevan tehdas- ja toimistokiinteistön edustalle nähtyään Vaaksan varastopäällikön täyttävän pakettiautoa suurella määrällä housuja ja muita vaatteita myymälöihin kuljetettavaksi.
Englantia puhuva mies ehdotti, että saisi pinkasta yhdet housut itselleen. Tähän ei varastopäällikkö Juntunen voinut millään suostua, koska autoon oli tuotu myymälöiden tilausten mukaiset määrät housuja. Siksi varastopäällikkö ohjasi merimiehen Vaaksan toimistoon johtaja Liljan puheille.
Ensimmäinen reaktio johtaja Liljalla oli suuttumus. Hän läksytti tulijaa tiukasti siitä, että tämä oli yrittänyt houkutella varastopäällikköä laittomasti luovuttamaan housut tai tekemään niillä omaan laskuunsa kauppaa.
Mies kuunteli ripitystä hämmentyneenä. Sitten Rede Lilja huomasi, että miehen päällä oli rikkinäiset farmarihousut, jollaisia hän oli edellisenä syksynä matkallaan Amerikassa huomannut monien työmiesten käyttävän. Hän ehdotti vaihtokauppaa; mies saisi uudet housut, jos hän luovuttaa omat likaiset housunsa vaihdossa. Pienen mietinnän jälkeen vaihdosta sovittiin, ja hyvityksenä Rede Lilja lupasi vielä housuihin sopivan takin kaupanpäälliseksi.
Näin hänen housunsa jäivät mallisuunnittelija Laila Anttilan käyttöön. Hän purki housut ja teki niistä mallikaavat, joiden pohjalta sarjoitettiin tuotantoon ensimmäiset Suomessa valmistelut farmarihousut.
Amerikkalaisten farmarihousujen tapaan tarvittiin housun vyötärökaistaleeseen joku merkki. Vaaksan ainoa silloin käytössä oleva tuotemerkki oli lasten vaatemallistolle kehitetty Väiski-merkki. Koska farmarihousut haluttiin saada mukaan kevät-kesä -mallistoon, jonka myyntiaika oli jo meneillään, Väiski-merkki ommeltiin farkkuihin. Niin saivat Vaaksan farkut nimekseen Väiski-farmarit.
Farmarihousujen nopean yleistymisen vuoksi niistä tehtiin myös naisten malli, jonka erikoisuutena oli se, että vetoketju sijoitettiin mallissa lonkanmyötäiseksi.
Kuinka nainen sai housut. Ohjelmassa Vaaksa Oy:n mallisuunnittelija Laila Anttila kertoo naisten farkkujen mallisuunnittelusta. Voit katsoa jakson Yle Areenasta. Jakson kesto on 9 minuuttia ja se on katsottavissa 23.1.2027 asti.