I oktober 2025 började projektet Hela Lojos museum som syftar till att nå ut till och inkludera invånare i olika delar av nuvarande Lojo stad. Projekt styrker de lokala identiteterna i Lojonejden och skapar en gemensam historia för Lojo-området.
Lojo Museum har redan samlat Lojos historia sedan år 1911. Efter kommunsammanslagningarna har Sammatti, Karislojo, Nummis och Pusula kommit med. Vi upplever att det är viktigt att också traditioner och berättelser från dessa områden syns i museets samlingar och utställningar.
Museiverket beviljade understöd för innovativa museiprojekt. Med hjälp av det anställdes Ragni Reichardt som projektkoordinator. Hon kommer att samla invånarnas historier och åsikter från de olika stadsdelarna. I projektet kommer Lojo Museum att träffa olika människor i hela Lojonejden från Kärkölä till Virkby. Museet kommer att hålla minneskvällar och framtidsworkshopar. Museet deltar också evenemang i Lojo-området.
Syftet med projektet är att styrka de lokala identiteterna och samtidigt att utöka museets samlingar med material om de före detta kommunerna. Det insamlade materialet används också i Lojo Museets nya basutställning som kommer att behandla hela Lojonejden och dess rika kultur och historia.
Projektkoordinator Ragni Reichardt inbjuder alla till att skapa en gemensam historia. Om du är intresserad av ta del i projektet, kontakt Ragni per e-post ragni.reichardt@lohja.fi eller telefon 040 686 7324.