På Lojo Museum pågick projekt I samma båt 2.10.2023–31.10.2024. Projektet kartlägg de lokala invånarnas förhållande till de närliggande sjöarna och deras betydelse för den lokala identiteten i Lojo. Samtidigt utreddes klimatförändringen och förlusten av den biologiska mångfalden inverkan på insjölandskapet.
Projektet var möjligt med hjälp av Museiverkets understöd för innovativa museiprojekt.
Under projektets gång samlades material in genom intervjuer och observationer. Projektkoordinator Suvi Laine intervjuade de lokala invånarna, företagarna och experterna och dokumenterade sjöevenemang och -verksamhet. Genom projektet samarbetade museet med föreningar, företag och stadens andra funktioner som jobbar på sjöar.
I samma båt -projekt samlades materialet som innehåller:
Helhet hörs till Lojo Museets samlingar.
Insamlade material fungerade som bakgrundsmaterialet till utställningen På kända vatten – berättelser från sjöar i Lojonejden som är öppet i Lojo Museum 15.5.2025–7.1.2027. Därtill producerades en utställning av materialet som kommer att vara framme i flera byar och stadsdelar i Lojonejden under året 2026.
Vi tackar alla som har tagit del i projektet och insamlingen.
Projektets rapport kan du läsa som pdf-dokument på finska här.