Museo esittelee maanviljelijä Johannes Lohilammen (1866−1938) keräämää ja hänen veljensä Kaarlo Vanamon järjestämää kokoelmaa, joka sisältää pääosin Sammatista ja läntiseltä Uudeltamaalta kerättyä esineistöä 1700-luvun lopulta 1900-luvun alkuvuosille. Talonpoikaiskokoelman ohella museossa kannattaa tutustua esimerkiksi kirkkohuoneen krusifiksiin, salin tina-astiakokoelmaan ja maitohuoneen esineistöön.
Museo sijaitsee historiallisella Vanhatalon rustholli- eli ratsutilalla, jonka nykyinen päärakennus on valmistunut 1778. Sitä edeltävän päärakennuksen rauniot ovat yhä näkyvillä pihan reunamalla. Museoalueeseen kuuluvat lisäksi jalka-aitta sekä syytinki- ja talousrakennus, viljamakasiini sekä kivinavetta ja sen viereinen vilja-aitta.
Johannes Lohilampi perusti museon vuonna 1911 ja nykyisin sen toiminnasta vastaa Lohjan Museo. Lohilammen museo on avoinna yleisölle kesäaikana. Kivinavetassa toimii Taidenavetta, ja sitä vuokrataan kesäisin vaihtuviin näyttelyihin, juhliin ja erilaisiin tapahtumiin.
Ke−su klo 12−16.
Suljettu juhannuksena 23.−25.6.Avoinna keskiviikkona 28.6. poikkeuksellisesti kello 14.00−16.00.
6/4/0€Maksutavat: käteinen ja kortti.Sisäänpääsy myös Museokortilla tai Kaikukortilla.
Johannes Lohilammen museo ei ole esteetön kohde. Museossa kynnykset ovat korkeita ja osa ovista matalia ja kapeita. Yläkertaan pääsee ainoastaan kapeita ja jyrkkiä portaita.
Peririnnantie 2, 09220 SammattiTiedustelut: Lohjan Museo p. 044 369 4204