Lohjan Yhteislyseon lukiolla tekninen vika äidinkielen ja kirjallisuuden yo-kokeessa

Monessa lukiossa on tullut maanantaina 15.9.2025 äidinkielen ja kirjallisuuden lukutaidon kokeen aikana virheilmoitus, jonka mukaan koetilan palvelimen levytila on täyttymässä. Lautakunnan tekninen tuki selvittää ongelmaa.

Lohjan Yhteislyseon lukiolla vika havaittiin jo ennen kokeen alkamista. Kokeen oli tarkoitus alkaa klo 9.00. Koe päästiin lopulta aloittamaan klo 12.28.

Lautakunnan korjausohjeen mukaisesti lukiossa voidaan ottaa käyttöön lyhennetty koe, jos keskeytys on ollut yli kaksi tuntia. Lyhennetty koe kestää 3 tuntia keskeytysajan päättymisestä ja 4 tuntia, jos kokelaalla on lisäaika. Lyhennetyssä kokeessa kokelas vastaa vain yhteen tehtävään kahden sijasta. Lohjan Yhteislyseon lukio on ottanut lyhennetyn kokeen käyttöön.

Tiedotamme mahdollisista muutoksista erikseen.

Share This