Kotihoidon tukipalveluita ovat ateria-, kylvetys-, kauppa- ja asiointipalvelu, kuljetuspalvelu, turvapuhelinpalvelu ja päivätoiminta. Sosiaalihuoltoasetuksen 9 §:n mukaiset tukipalvelut ovat harkinnanvaraisia. Asiakas saa sovituista tukipalveluista kirjallisen päätöksen. Tukipalveluita voidaan hakea sekä suullisesti tai Lohjan kaupungin sivuilla olevalla sähköisellä hakulomakkeella.
Kotiin kuljetettava ateria myönnetään iäkkäille ja muutoin toimintakykynsä heikkenemisen johdosta palvelua tarvitseville henkilöille. Ateriapalvelun käyttäminen ei edellytä samanaikaisesti muiden palvelujen käyttämistä.
Ateriapalvelutuottajiin voi tutustua alla olevista linkeistä: Menumat https://www.menumat.fi/?gclid=EAIaIQobChMI4NSfi_vb9gIVFpCyCh08zgXZEAAYASAAEgLL1_D_BwE
Kotiin kuljetetut ateriat (Mehiläinen) https://www.mehilainen.fi/kotipalvelu/ateriaali/kotiateriat
Tarkempaa tietoa ateriapalveluiden hakemisesta ja käynnistämisestä saa Ikähelpistä. Ikähelpin puhelinaika on maanantaista perjantaihin klo 9:00 – 12:00, puh. 044 369 2444.
Turvapuhelin (S)
Turvapuhelin myönnetään palvelutarpeen arvioinnin perusteella huomioiden asiakkaan toimintakyvyn vajaus, turvattomuus ja yksilöllinen harkinta. Palvelu myönnetään määrärahojen puitteissa ensisijaisesti huonokuntoisille yksinasuville ikäihmisille.
Turvapuhelin myönnetään käyttöön toistaiseksi ja siitä perittävän maksun määräämisessä käytetään varallisuusharkintaa. Tuloina otetaan huomioon vastaavat tulot kuin säännöllisen kotihoidon maksua määrättäessä. Tuloiksi ei kuitenkaan lasketa asumistukea, rintamalisää eikä vammaistukea / eläkettä saavan hoitotukea.
Säännöllisen kotihoidon asiakkaan kotona tapahtuva kylvetysapu sisältyy asiakkaan kuukausimaksuun. Muualla kuin asiakkaan kotona tapahtuva kylvetyspalvelu toteutetaan kotihoidon osoittamassa paikassa kerran viikossa. Kriteerinä palvelun saamiselle ovat peseytymistilojen puutteellisuus ja henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtimisen vaje. Kylvetyspalvelun hinta; pelkkä kylvetysapu 10,50 €/kerta, kylvetysapu kuljetuksella 21 €/kerta.
Kotipalvelujen tukipalveluna myönnetään sosiaalihuoltoasetuksen 9 §:n tarkoittamia kuljetuspalveluja omassa kodissa tai palvelu- tai tukiasunnoissa asuville henkilöille. Kuljetuspalveluista on olemassa erillinen hakulomake.
Uudet asiakkaat hakevat tukipalveluita Ikähelpin kautta.
Ikähelppi 044 369 2444, puhelinaika maanantaista perjantaihin klo 9:00 – 12:00 Ikähelppiin voi tulla vain ajanvarauksella. Käyntiosoite: Vanhusten palvelukeskus Pentinkulma A-ovi Ojamonkatu 34 08100 Lohja
Säännöllisen kotihoidon piirissä oleva asiakas voi hakea tukipalveluita suoraan kotihoidolta.
Mäntynummi – keskusta kotihoito p. 050 5613191
Nummentausta – keskusta kotihoito p. 050 357 7890
Roution – keskusta kotihoito p. 050 3266 509
Länsi – Lohja (Sammatti – Karjalalohja – Nummi – Pusula) p. 044 767 4884
Virkkala – Ojamo kotihoito p. 050 561 3193
Päivätoiminta ja kotihoidon tukipalvelut os. Ojamonkatu 34, 08100 Lohja, p. 050 355 2215