
Arkkitehtiylioppilaiden visioita Lohjan Virkkalan Kalkkipetterin alueen kehittämiseksi
Teknillisen korkeakoulun kaupunkitilakurssin harjoitustöitä syksyltä 2005 teemalla ”kaupunki ja rakkaus”
Lohjan Virkkalassa vanhan Kalkkipetterin ympäristöä nivotaan tiiviimmin Lohjanjärveen. Teknillisen korkeakoulun opiskelijat ovat tutkinet alueen käyttömahdollisuuksia uudenlaiseksi asumisen ja yritystoiminnan alueeksi.
Sementin valmistus Finnsementti Oy:n omistamalla Kalkkipetterin alueella päättyi 1994. Tällä hetkellä sementtitehtaan rakennuksissa on noin 150 työpaikkaa 60 erityyppisessä ja -kokoisessa yrityksessä. Maanomistajan keskittyessä päätoimintaansa sementin valmistukseen, on yhteistyössä Lohjan kaupungin kanssa alustavasti tutkittu asemakaavan muutoksen pohjaksi noin 50 hehtaarin laajuisen kokonaisuuden kehittämistä monipuolisena yritystoiminnan ja asumisen alueena.
Tämän valmistelun tueksi Teknillisen korkeakoulun arkkitehtiosaston yhdyskuntasuunnittelun yksiköltä tiedusteltiin halukkuutta teettää harjoitustöitä alueelle. Alue otettiinkin syksyn 2005 kaupunkitilakurssin suunnittelukohteeksi. Työn sisällölliset tavoitteet määriteltiin mahdollisimman väljästi. Reunaehtona oli liittyminen kaupungin luonnostelemaan katuverkkoon ja taustalla kaupungin virkatyönä laadittu tutkielma n. 40000 k-m²:n rivitaloasumisen sijoittamisesta nykyiselle rantavyöhykkeelle ja ajanmukaisen tuotannollisen toiminnan mahdollistaminen alueella. Päätavoitteena oli ennakkoluuloton ideointi, uusien mahdollisuuksien löytäminen ja olemassa olevan rakennuskannan luova hyödyntäminen.
Korkeakoulun kannalta kurssin tarkoituksena oli kaupunkitilan nykyproblematiikan kokonaiskuvan hahmottaminen ja opiskelijoiden tilallisen mielikuvituksen aktivointi. Lisämausteen suunnitteluun toi opintovuoden teema ”rakkaus” ja sen vaikutukset kaupunkialueiden suunnitteluun. Opiskelijoiden tuli ottaa huomioon mahdollisuudet sekä avoimeen että yksityisempään romantiikkaan kaupungissa ja kokonaisten kaupunginosien profiloitumiseen rakkaus-teeman kautta. Ehdotuksen sisältö tuli kyetä kiteyttämään iskevään mottoon.
Kurssilta valmistui 21 työtä, joista 11 on esillä tässä näyttelyssä. Useissa töissä on ansiokkaasti problematisoitu Lohjanjärven rannan nykyistä parempaa kytkemistä Virkkalan keskustaan. Suunnittelualueelle on ideoitu uusia sisältöjä, joiden pohjalta koko alueen käsittely on saanut luonteensa. Monet teemat ovat täydentäneet tai kehittäneet edelleen Lohjalla jo olevia toimintoja (Kisakallio, puutarha-ala, meripelastuskoulutus) taikka luoneet kokonaan uusia (elokuva). Muodonannossa varsinkin korkeiden (jopa 60 metriä) betonisiilojen käsittelyssä luova hurjuus on päässyt valloilleen.
|
|
![]() Auvo Lindroos: Betonisiilosta asunnoksi |
![]() Niko Tiula: Näkymä pientalokortteliin |
![]() Jari Lonka: Yleissuunnitelma |
Yhteistyö Lohjan kaupungin, TKK:n ja Finnsementti Oy:n välillä jatkuu kevään 2006 kaupunkitilakurssilla. Tällöin opiskelijat syventyvät Kalkkipetterin alueen yksityiskohtiin.
Lisätietoja antaa:
kaavoituspäällikkö Leena Iso-Markku, puh. 044 374 0147